„Sky Park“ е нагледен пример за това как може да се преосмислят функциите на градския дизайн през 21-ви век. Основната цел на проекта за „Небесния парк“, още при първоначалното му задание, е да се използва съществуващо, но неизползвано преди това покривно градско пространство. Именно това правят архитектите от Crossboundaries – създават парк, който се извисява над града.
„Небесният парк“ е дълъг 1,2 километра и включва разнообразни обществено достъпни зони за спорт и отдих.
Контекст на проекта
През последните 40 години Шънджън се е развил от малко рибарско селище до един от най-иновативните, модерни мегаполиси в Китай. А населението му е нараснало от няколко хиляди до близо 17 милиона жители днес. Над 33% от младото население на града живее гъсто населените градски околности, а градските паркове и зони за отдих и спорт, не само в централните части на града, но и в неговите околности, са приоритет за местната общност в контекста на зелената инфраструктура. Освен това умереният целогодишен климат на района позволява откритите паркови пространства да бъдат използвани в най-пълния си потенциал.
„Небесният парк“ е изграден именно в една от зоните, които местното управление определя да бъде трансформирана в място за спорт и отдих. Това е 1,2 км дългия покрив на южния терминал и сградата на депото на метролиния 2 в Шънджън, която е и връзката с основния пункт за преминаване към съседен Хонконг с ферибот, автобус, кола или влак.
Предизвикателства на концепцията
Едно от първите предизвикателства пред екипа на Crossboundaries е с проекта да се задоволят нуждите на различни потребителски групи. От една страна да се подобри качеството на физическото възпитание в околните училища. От друга – да се осигурят места за широката публика, където да се забавлява със спорт. И от трета – да се създадат условия за професионални спортни събития и състезания с публика.
За архитектите, при проучване на цялостния градски контекст още в самото начало, използването на самия участък от сградния комплекс също представлява предизвикателство. С обща височина от около 15 м и широчина от 70 м в най-широката и 50 м в най-тясната точка, комплексът напълно е откъснал близките квартали от залива. Те трябва да намерят решение на това как да се интегрира новата спортна и развлекателна зона в заобикалящата я среда и как да се свърже с жилищните и образователни сгради, разположени в непосредствена близост.
Освен това общата площ на покрива от 73 000 кв. м е предназначена да осигури пространствени решения както за открити, така и за затворени зони, за да позволи по-динамични дейности (напр. спорт, състезания и поддържащи съоръжения), както и за по-статични, „тихи“ дейности (напр. отдих, релакс и разходки).
Така се стига до реализацията на „Небесния парк“, изграден на принципа на „нанизването“ – няколко последователни зони със спортни съоръжения са съчетани с парк за отдих, изграден върху съществуваща част от инфраструктурата на града. В съответствие с първоначалната идея на архитектите е създадено и публично достъпно пространство, допълващо фрагментиран преди това градски контекст.
Потенциалът
„Бяхме изправени пред много изключителни обстоятелства. В Китай инфраструктурата и областите, свързани с трафика, обикновено принадлежат на правителството и изобщо не са предназначени за обществено ползване. А този удължен покрив имаше огромен потенциал да бъде превърнат в използваем парк, достъпен за по-широка публика и обогатяващ градската среда около него“. Това обяснява Хао Донг, съосновател и партньор в Crossboundaries.
Резултатът
Паркът се свързва със сгради от западната му страна чрез серия от „небесни мостове“, обединявайки образователните институции с местната общност в уникална комбинация от спортни и развлекателни предложения, обвързани с ландшафта.
„Небесният парк е като липсващи парчета от пъзела на цялата картина“, разказва на свой ред Бинк Ленхард, другият съосновател на архитектурната фирма. „Чрез него се създава необходимата физическа и визуална връзка между градската тъкан и морския бряг и има за цел да задоволи все по-нарастващата нужда на обществеността от пространства за отдих и място за дишане в гъста градска среда“, допълва Ленхард.
Отделните зони на парка включват части със спортни съоръжения, вариращи от баскетболни игрища и игрища за футбол, до тенис кортове на професионално ниво с трибуна за публика.
Широката пешеходна алея се преплита през дължината на парка, като части от нея са издигнати във височина, за да се постигне по-добра гледка към заобикалящата среда. Всички входове и към покривния парк са разположени в непосредствена близост до различни функционални зони.
Вертикалните връзки правят северния и южния край на парка достъпни директно от приземния етаж, канейки широката публика до покрива.
В целия парк са поставени информационни табели и знаци в помощ на потребителите, представящи текущото им местоположение, както и карта и описание на това къде се намират различните зони. Цялата дължина на парка е разделена на стъпки от по 100 м, като на всеки интервал са разположени подобни информационни табели.
Проект: Shenzhen Nanshan Sky Park
Локация: Шънджън, Китай
Реализация на: Crossboundaries /www.crossboundaries.com/
Последни коментари